Vysvětlivky k mapě Fotoblogu Jiřího Peňáse

    Tato databázová legrácka vznikla původně jako cvičení na využití AJAX v Google API pro mapy. (a také pro zpřístupnění textů, které by v hlubinách internetu zapadly, a to by byla škoda) Současná verze používá mapy.cz, a tak je tu širší výběr map, včetně turistické a mapy z 19. století.
   V první části přísluší každému odkazu na fotoblog jeden špendlík na mapě. Kliknutím na špedlík se seznam posune na odpovídající odkaz. Kliknutím na některou ze šipek se odpovídající špendlík vymění za větší a mapa se posune tak, aby byl v jejím středu.
    V části Jména je seznam některých jmen zmiňovaných v blozích. K jednomu jménu může patřit víc špendlíků, každý pro jiný fotoblog. Kliknutím na jméno se zdůrazní špendlíky, které k němu patří a mapa se posune tak, aby byly všechny vidět, mohou být ale tak blízko sebe, že je lze rozlišit jen po větším přiblížení. Odkaz na blog je v bublině, která se objeví po kliknutí na špendlík, kdy se také seznam posune na příslušné jméno.
    V části Letopočty přísluší každý špendlík některé historické poznámce. Barvy jsou seřazeny podobně jako na srážkových mapách, modravé odstíny znamenají vzdálenější minulost, červené současnost. Odkaz na fotoblog je v bublině, která se objeví po kliknutí na špendlík.
    V části Výběr jsou odkazy na fotoblogy publikované v ročním období, která právě probíhá.
    Konečně Prach a broky byla rubrika v sobotní příloze LN Orientace, kde vytvářela protiváhu jinak veskrze serióznímu obsahu. Některé ze sloupků té rubriky jsou umístěny tady jen tak.
    Za sestavení některých fotoblogů do seriálů, za výběr osob a událostí i jejich umístění do mapy je zodpovědná pouze programátorka. Nelze vyloučit, že v některých případech půjde o omyl nebo odstrašující příklad ženské či matfyzácké logiky. Takový je už život.